VĒSTURE
Ventspilī, 19. gadsimta otrajā pusē, skolotāja Brūna vadībā nodibinājās latviešu Grāmatu lasīšanas biedrība, kura pārauga Latviešu sadraudzības biedrībā, kas oficiāli dibināta 1881. gada 31. decembrī. To arī uzskata par Ventspils Latviešu biedrības (VLB) dibināšanas datumu.
1911. gadā Ventspils Latviešu biedrība ieguva īpašumā zemes gabalu Maiznieku ielā 11 un uzsāka biedrības nama celtniecību, ko pabeidza īsi pirms Pirmā pasaules kara. Kara beigās Latviešu biedrības nams kļuva par sava veida centru, kurš vēl vācu karaspēka daļu klātbūtnē regulāri pulcēja Latvijas Valsts piekritējus. Tur pirmo reizi Ventspilī tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs.
Par pirmajiem biedriem kļuva ievērojami izglītības, mākslas, politiskie un militārie darbinieki, to vidū Jānis Turauskis, Teodors Spāde, Fricis Oļukalns u.c.
Pēdējais pirmskara VLB priekšsēdētājs bija pulkvežleitnats Orniņš.
1940. gada jūnijā VLB namu pārņēma Sarkanā armija un flote.
Savu darbību Ventspils Latviešu biedrība atsāka vācu okupācijas laikā. Pirmais koncerts ar Alīdas Vānes un citu ievērojamu mākslinieku piedalīšanos notika 1941. gada oktobrī. Taču lielākā daļa pilsētas inteliģences un Latviešu biedrības aktīvistu jau bija izsūtīti.
1992. gada 22. novembrī biedrības atjaunošanas sapulcē tiek apstiprināti grozījumi un papildinājumi 1931. gada kārtības rullī un statūtos, un VLB atsāk darbību un reģistrējas Tieslietu ministrijā kā sabiedriska organizācija.
1995. gada 18. aprīlī pēc ilgiem sagatavošanās darbiem Ventspils tiesa atzina atjaunoto VLB par līdz 1940. gada 21. jūlijam pastāvējušās VLB tiesisko mantinieci. Pilsētas domes denacionalizācijas komisija 27. jūlijā nolēma atdot biedrībai zemi un namu.
VLB regulāri organizē atpūtas vakarus, koncertus, sarīkojumus bērniem.
1995. gadā biedrība uzsāk jauna veida sarīkojumu ciklu latviskās pašapziņas un saimnieciskās darbības stiprināšanai. Pirmie bija Maizes svētki, tad sekoja Stādu un sēklu diena, Siera svētki.
1995. gada 18. novembrī VLB namu no jauna iesvētīja Ventspils Romas katoļu prāvests Agris Pāvils Lēvalds un Arveds Celms – mācītājs, biedrības atbalstītājs un palīgs.
No 1997. gada decembra VLB ir Latviešu biedrību savienības sastāvā.
2000. gadā Ventspilī notiek 5. Latviešu biedrību savienības salidojums.
2003. gadā Rasma Petmane nodibina un vada vīru kori, kura vadību vēlāk pārņem Lorija Vuda-Cinkusa. Koris piedalās skatēs un regulāri sniedz koncertus.
Biedrība regulāri rīko atpūtas vakarus, koncertus. 2006. gada decembrī notika Piparkūku balle ar piparkūku izstādi un izsoli.
2007. gadā par saviem līdzekļiem veikts biedrības nama halles un kāpņu telpas kosmētiskais remonts.
2007. gada oktobrī izmainījās visi biedrības plāni, jo Ventspils dome izteica priekšlikumu Latviešu biedrībai atsākt sarunas par biedrības nama dāvinājumu Ventspils domei Jaunrades nama vajadzībām, bērnu un jauniešu pulciņu un kolektīvu nodarbībām.
2007. gada novembrī kopsapulce, apzinoties to, ka biedrība nespēj veikt ēkas remontu un tās uzturēšanu, ka nams piemērots jaunatnes audzināšanai, pieņēma lēmumu dāvināt namu domei ar noteikumu, ka tiks saglabāts nama vēsturiskais nosaukums “Latviešu Biedrības nams”, biedrības vajadzībām bez maksas atstātas lietošanā atsevišķas, ne mazāk kā 60 m2, telpas, kā arī reizi mēnesī bez maksas atļauts izmantot zāli. Ar šādiem noteikumiem jau decembrī tika noslēgts dāvinājuma līgums ar uzlikumu. Namā svinīgi atzīmējām 18. novembra svētkus ar VLB vīru kora, kora “Līvzeme” un folkloras kopas “Laipa” piedalīšanos.
2008. gada janvārī sākām atbrīvot telpas nama nodošanai domei.
Nams tiek atbrīvots remontam, kura sākums plānots 2008. gada rudenī.
VLB ļoti cer, ka varēs turpināt darbību izremontētā, skaistā ēkā kopā ar jaunatni, kura tur realizēs savus sapņus un ieceres.